“Za tie roky som sa naučil, že väčšina ľudí po väčšinu času robí najlepšie, ako vie, a to aj vtedy, kedy to zo spätného pohľadu nevyzerá ako to najlepšie, čo mohli urobiť.”
Pocit viny/previnenia je koreňom mnohých nemocí. Jeho stálym sprievodcom je ľútosť. Pokiaľ stále žijeme v emocionálnych útrapách spôsobených minulosťou, nemáme veľkú šancu vyliečiť sa v súčasnosti.
Vina je hnev na seba samého za rozhodnutia, ktoré sme urobili. Bunky tela dokážu v sebe uchovávať energiu viny a ak to urobia, v tele vznikajú zápaly alebo zápchy a stuhnutia. Vlastne sa nám môže stať, že sa zdanlivo vyliečime len na to, aby sme sa za chvíľu museli potýkať s tými istými príznakmi. Vina nám nedá dlhý čas na vydýchnutie; fyzické príznaky to odrážajú.
Keď sa akosi nehojíme, tak časť v nás sa obáva, že sa nám nedostane dostatok lásky, pretože jej nie sme hodní. Urobili sme niečo, čo svet oprávňuje povedať, že si nezaslúžime lásku. A ak si ju nezaslúžime, tak ju nedostaneme. Hlboko vovnútri sa môžeme obávať, že nás už nikto nebude chcieť mať znova rád. Možno čakáme, až nám Boh ukáže, že predsa len sme láskyhodní, ale nikdy si nie sme celkom istí, či tá láska, ktorú práve dostávame, je skutočným dôkazom bezvýhradnej božskej lásky.
A tak trpíme – možno s malými obdobiami úľavy, ale väčšinu času trpíme. Až keď sme pripravení vyhojiť svoje pocity previnenia, sme pripravení skutočne sa vyliečiť. Sme pripravení uzavrieť mier so sebou samými.
Mnohí z nás urobili škaredé rozhodnutia, ktoré privodili niekomu inému veľké alebo trvalé utrpenie. Mnohí z nás porobili drobné rozhodnutia, ktoré sme potom roky ľutovali. Väčšina z nás bola v tom čase, kedy ubližovala iným, príliš poranená na to, aby mohli rozhodnúť inak.
Pozrime sa na to takto: keby vás nikdy neboli ako dieťa fyzicky potrestali, aké pravdepodobné podľa vás je, že vy budete fyzicky trestať svoje vlastné alebo zverené dieťa? Ak ste neboli nikdy sexuálne zneužití, aké pravdepodobné podľa vás je, že niekoho sexuálne zneužijete alebo budete mať také fantázie? Ak vás nikto nikdy nekritizoval, aké pravdepodobné je, že vy budete kritizovať iných?
Ubližujeme, pretože nám ublížili. Dialo sa to po toľko generácií, že sme si prestali pamätať, že sme láska a že sme milovaní z hĺbky samotného citu. Konáme z presvedčenia, že láska je nedostatkový materiál. A keď to premietneme do mnohých a mnohých minulých pokolení, získame ubližovacie vzorce správania, ktoré v nás potom vyvolávajú pocity previnenia a ľútosti.
Ako ten cyklus ukončiť?
Je jeden spôsob: porozumenie. A prvá osoba, s ktorou treba mať porozumenie, sme my sami. Zahrňme láskou tú časť v nás, ktorej bolo ublížené – a až budeme pripravení, zahrňme láskou aj tú časť z nás, ktorá ublížila niekomu inému.
Rozpusťme naším porozumením a súcitom postupne všetky pocity viny. Pochopíme, že všetko je len produkt hľadania lásky – a tá, ktorú potrebujeme najviac, sa volá sebaláska. Pretože nikto nám nedokáže dať pocit božskej lásky presne tak, ako ho potrebujeme, okrem nás samotných.
Úvaha je výťah zo staršieho článku na Eprakone.
8. júna 2015 at 2:06
Nádherne povedané. 🙂 Akurát včera som pozerala Insurgent (pokračovanie Divergence) a gro tejto časti tkvelo v sebaodpustení. Tvrdý oriešok (ak nie ten najtvrdší) pre nejedného človeka. Asi vedeli, o čom hovoria. 🙂
Ó, a ešte jedna vec. To mi napadlo niekedy predvčerom v sprche: “akoby sa nič z toho (predtým) nebolo stalo”. A s tým prišiel úžasný pocit oslobodenia a toho, že nie som ničím obmedzovaná, môžem všetko (niečo ako postoj tvorený novou chvíľou). A neklamala som sa. Moje vysvetlenie je takéto: keďže to, čo som bola predtým, už nie som ja (iné telo, iné chute, iné zvyky, postoje, myšlienkové postupy, snáď aj pozmenená energia (?)…), tak logicky ani to, s čím sa spájalo minulé ja, sa už nespája so mnou – nenaväzujú sa ku mne ani minulé problémy, ani minulé radosti. Ak, tak práve dnes/teraz si ich volím.
Inak, táto vec ma riadne trápila. Vybrala som si školu a dlho-predlho som sa mučila predstavou záväzku, ktorý musím napĺňať. Trápilo ma na tom veľa vecí, ale dnes viem, že rozhodnutie robím na čerstvo každý deň a každú chvíľu, ktorú som. Nie som obmedzovaná minulosťou, dokonca ani záväzkami, ktoré som si v minulosti dala. Volím si ich každú novú chvíľu, aj práve teraz. A to je pre mňa náramne oslobodzujúce. 🙂 Dokonca ani krvavé poranenie nie je to, čo predtým. Hojí sa. Máme úžasnú samoliečiacu schopnosť. 🙂
Predstavujem si, aké by to bolo žiť iba týmto pocitom slobody… možno niečo ako priveľa ostrého svetla naraz pre človeka, ktorý žil doteraz v jaskyni. 😀 A možno aj preto sa tak radi upíname k síce bolestnému, ale známemu ja.
A ešte k minulej radosti. Raz som tak uvažovala, prečo nedokážem cítiť tú istú radosť z miesta, ktoré mi prinášalo toľko dobrodružnej vznietivosti a vzrušenia, keď som bola malá. Tsa! Lebo to prinášalo radosť inému ja – minulému. A možno bude ešte budúcemu, ale to už bude niečo iné. Takisto po dlhom čase som pozerala Fantaghiro: priam závislé minulé ja – v podstate nepohnuté súčasné ja. Všetko som už poznala, príbeh, ako nasledujú slová, skrátka nuda. Súčasné ja chce nové podnety. Aj keď sa to nenáročné tak rado ukrýva v pohodlí “jaskyne”. 😀
Super, plánovala som komentár na jednu vetu… -_-
Páči sa miPáči sa mi