Nenadávaj si do bláznov, keď máš intuitívny pocit. Často sa myseľ škriepi s intuíciou miesto toho, aby jej dôverovala. Ak to dovolíš, možno sa racionálne vyargumentuješ z intuitívneho vedenia, ktoré by ti inak zachránilo život.

Carola Arcadia

Intuícia nie sú Akty X! Informácie sa do mozgu dostávajú dvoma cestami. Jedna je dlhšia a vedie cez čelné laloky, ktoré sa považujú za sídlo racionálnej mysle. Ale pretože racionálna myseľ funguje zvažovaním, kategorizovaním a porovnávaním, čo chce svoj čas, nebola by veľmi nápomocná v prípade, že pred nami stojí hladný lev a chystá sa skočiť si po svoju večeru…

Na to si telo vytvorilo “informačný bypass”, kedy tá istá informácia, čo práve meandruje po čelných lalokoch a prezerá si šuflíčky, skratkou ide priamo do tej často mozgu, ktorá je zodpovedná za reakciu útok-útek. Okamžite. A tak často konáme celkom bezhlavo, ale v spätnom pohľade zistíme, že nesmierne účinne… Je to tým, že sme jednali ešte skôr, než informácia stihla prejsť naším racionálnym spracovaním.

Ale pretože keď niečo obíde naše racionálne spracovanie, nemáme nad tým kontrolu, tak intuícii veľmi nedôverujeme. Nechápeme, ako sa dostavila, ani akú výpovednú hodnotu má.

Pozorujme sa. Naučme sa počúvať pocity tela vtedy, keď sa k slovu hlási intuícia. Držme sa jej a spätne vyhodnoťme, či bola spoľahlivá. Ak bola, nabudúce už podľa pocitu v tele budeme vedieť, že teraz sa oplatí počúvnuť.