Niektorí ľudia akoby sa vyžívali v tom, že okolo seba vytvárajú drámy – väčšinou len pre tú drámu samotnú, nie že by sa niečo dialo…Nepristúpte na ich hru. Keď niekto vyvoláva okolo seba drámy, potrebuje energiu a pozornosť a takto si ju zabezpečuje. Ak sa dáte na jeho drámu nahovoriť, jeho dráma vás emocionálne rozkolíše a začnete prehnane reagovať na drobnosti vo vašom živote, ktoré by vás inak nerozhodili. Preto je lepšie sa drámam iných veľkým oblúkom vyhýbať.

Ak niekto príde za vami a začne rozohrávať drámu, vyjadrite mu porozumenie a účasť, ale nerozoberajte situáciu. Nehnevajte sa na toho, kto priniesol drámu. Nemôže inak – potrebuje pozornosť a potrebuje sa “nacucnúť” vašej energie, pretože inak si prichodí “neviditeľný”.

Vyhnite sa tomu, aby ste na drámu reagovali (=prijali účasť v nej).  Sledujte, akým spôsobom dramatik drámu rozohráva (a nevšímajte si, o čom dráma je), a učte sa pre budúcnosť, aby ste vedeli takéto správanie ľahšie odhaliť. Dramatik vám ponúka istý spôsob reagovania – rozhorčenie, nesúhlas, súcit, kritiku, hanbu, pocit viny. Vy miesto toho radšej presmerujte celú tú energiu do pozitívneho protipólu: Miesto podráždenia sa bavte. Miesto zlostenia sa buďte zvedaví. Miesto závisti precíťte obdiv. Nemáte kontrolu nad negativitou, ktorou vás dramatik zaplavuje (pokiaľ nemáte možnosť situáciu opustiť), ale máte plnú kontrolu nad tým, čím zareagujete. Vyberte si pre seba pozitivitu. Ak dramatik vykresľuje veľký zlý svet, ktorý spriada spiknutia proti vám, obyčajnému človeku, začnite si vyratúvať na všetko to dobré, čo sa vám udialo. Protipôsobte.

A vyhýbajte sa spojeniu s ľuďmi, čo produkujú okolo seba drámy. Ak si ich pustíte do života, púšťate si s nimi do života emocionálne výkyvy a prehnané reakcie – a to je to posledné, čo potrebujete, pokiaľ chcete hľadať pravdu o sebe. 🙂