Len preto, že jeden človek ťa neakceptuje, neznamená to, že musíš sa prestať akceptovať aj ty sám. To, že niekto si zvolil nevidieť tvoju hodnotu a správať sa k tebe neláskavo, ešte neznamená, že sa tak budú správať všetci – a už rozhodne to neznačí, že máš napodobňovať ich správanie aj ty.

Pravda je taká, že ako sa ľudia k nám správajú, nie je o nás – je to o nich a o ich vlastných zápasoch, neistotách a obmedzeniach. Nemusíš si z ich názoru urobiť svoju pravdu. Možnože nedokážeš ovplyvniť to, ako o tebe hovoria a ako sa voči tebe správajú, ale vždy môžeš ovplyvniť to, ako sa k sebe budeš správať ty sám.

Môžeš si zvoliť, kým sa obklopíš a koho sa zbavíš. A nezávisle na okolnostiach si môžeš vybrať, že budeš veriť v seba a svoju hodnotu. Pretože na konci dňa sa ukazuje byť snaha získať si priazeň každého ako vyčerpávajúca a neúspešná. Je jedno, ako sa zmeníš alebo kým sa staneš, vždy tu bude niekto, komu sa to nebude páčiť.

Takže neplytvaj svojou energiou na márne pokusy stať sa tým, čo by z vás mali radi iní ľudia, a dovoľ si byť presne tým, čím naozaj si. A vedz, že to, kto si, je presne to správne a dokonale postačujúce.

Tí správni ľudia si cestu do tvojho života nájdu. Sú to ľudia, ktorí ťa budú milovať a akceptovať z plného srdca a bez podmienok či výhrad. To sú tí, na ktorých záleží. Ten zvyšok… pusti k vode.

Daniell Koepke