Ten, kto nie je pripravený teraz, nebude pripravený vtedy, keď to bude treba.

Plk. Phil Torres

Nemôžeš čakať s budovaním zručnosti až do času, kedy ju budeš potrebovať. Vtedy už bude príliš neskoro – a hlavne vtedy, ak to je niečo, čo si vyžaduje pravidelný tréning. Niektoré veci nám najprv musia prejsť do rutín, aby sme ich vedeli nasadiť vtedy, keď treba – bez prílišného uvažovania a skúmania, ktoré všetko len spomaľujú a nás vnútorne zneisťujú.

Bohdi Sanders: “Ak budeš čakať na dážď, než pôjdeš opravovať dieru v streche, budeš mať v dome vodu.” Napriek tomu veľmi často vieme, že niečo treba urobiť/naučiť sa, že nejaká skúška je pred nami a ešte nie sme na ňu pripravení, ale z lenivosti alebo iných výhovoriek to neurobíme. Lenže skúšky majú jednu vlastnosť – ak ich neustojíme, vrátia sa nám neskôr. A budú sa vracať tak dlho, až ich ustojíme. Inými slovami: niečo nepríjemné, čo by sme s patričnou prípravou vyriešili okamžite, sa nám bude vracať a bude stále nepríjemnejšie…

Nedokážeme sa vopred pripraviť na všetko. Niektoré situácie nás zachytia nečakane a prekvapivo. Tie si budeme musieť odskákať. Ak ale tušíme, že niekde máme slabé stránky, mohli by sme s tým začať niečo robiť v predstihu, a nie až vtedy, kedy nás naša slabá stránka začne bolieť.