Sloboda sa nedá dosiahnuť tým, že sa staneme otrokmi nejakej myšlienky, prijmeme nejakú ideológiu či budeme vyhovovať nejakému ideálu, čo nastavila spoločnosť alebo my sami.

Jiddu Krishnamurti

Keď si myšlienku domyslíme do konca, získavame dosť pokrivený obraz o dnešnej spoločnosti, ktorá má na všetko nejaké “izé”, ktoré nám poskytne a ono zaručene urobí to-a-hento miesto nás… Hľadáte partnera? Máme zoznamky! Hľadáte peniaze? Máme pôžičky! Hľadáte osvietenie? Máme pre vás zaručenú cestu (a v horšom prípade: “a nechoďte tamtou cestou, pretože tá je nesprávna“).

Lenže tým, že si z reality vyberáme len ten výsek, ktorý kedysi vyhovoval niekomu inému, nemusíme dostať presne to, čo potrebujeme my – a súčasne sa odrezávame od toho zvyšku, ktorý pre nášho gurua bol nepotrebný, ale nám by pomohol!

Skutočná sloboda ducha znamená (a zasa zacitujem Krishnamurtiho 😉 ) schopnosť udržiavať v hlave dve alebo viac protichodných myšlienok a neprihlásiť sa k žiadnej z nich. Má to niekoľko implikácií:

  1. Najprv musíme poznať najmenej dve alebo viac protichodných myšlienok, aby sme mali medzi čím porovnávať.
  2. “Neprihlásiť sa” znamená v mojom vnímaní, že si zo žiadnej z nich neurobíme modlu. V niektorých prípadoch bude jedna z nich plne vyhovovať – a v iných bude plne vyhovovať iná. Potrebujeme mať okrem poznania i slobodu výberu: potrebujeme naše reakcie prispôsobiť situácii a tomu, čo chceme dosiahnuť.
  3. Možno narazíme na situácie, kedy budeme musieť dve alebo viac myšlienok, čo už poznáme, skombinovať do celkom nového riešenia, ktoré… 🙂 presne: bude prispôsobené situácii a tomu, čo chceme dosiahnuť.
  4. Na to potrebujeme nebyť upätí na “čistú” myšlienku (a jej autora), ale mať v sebe slobodu a odvahu postaviť sa za roveň s nejakým guruom a určovať sami, čo je pre náš život najlepšie. 🙂

Pretože všetky “predžuté” riešenia robia jedno – aby ste ich mohli plne využiť, potrebujete prispôsobiť svoju potrebu možnostiam riešenia. To nie je to, čo chceme… My chceme dokonale naplniť našu potrebu, nie prispôsobovať ju možnostiam predžutého riešenia.

Dokonca ani keď ide o spiritualitu, vzostup a osvietenie. 🙂 Každý špiritizuje, vzostupuje a svieti sám za seba.