Všetko, čo v univerze existuje, je istým prejavom Tao.

Lao Ce

Aj to krásne, aj to desivé, aj to príjemné, aj to bolestivé – všetko, čo existuje, je prejavom Existencie, toho, čo tvorí celý náš vesmír. Všetko je to z jednej “hmoty” – aj naše sny, aj naše nočné mory. Ak nedokážeme prijať všetko, tak sa časti Univerza zatvárame, hovoríme, že sme si príliš dobrí pre niečo, čo je súčasťou všetkého rovnako ako my… Potom sa čudujeme, keď presne takýmto spôsobom neprijímame ani časti z nás, potláčame ich a vyrábame si rôzne životné “masky”.

Potrebujeme si zvyknúť na to, že v našom živote sa budú diať veselé i smutné veci, príjemné i nepríjemné… Keby sme nepoznali oba póly, nevedeli by sme povedať, kde medzi nimi sa práve nachádzame – či na tej “dobrej” časti, alebo na tej “zlej”.

Najrozumnejšie, čo môžeme urobiť, je akceptovať to, čo sa nám deje, i že to v nás vyvoláva pocity, bez ktorých by sme sa vďačne zaobišli… Všetko v tomto svete má svoj začiatok, priebeh a koniec, Keď už to raz začalo a prebieha to, ak sa nám to nepáči, máme vždy jednu útechu – ak vydržíme dostatočne dlho, raz to skončí. 🙂 Všetko raz skončí. A veľmi často tie najbolestivejšie veci, keď dosiahnu svoje dno, prehupnú sa do tých najkrajších pocitov.

A dovtedy sa snažme vo všetkom, čo sa s nami deje, nájsť aspoň trochu toho pozitívneho, aspoň nejakú príležitosť na úškrn. To nám pomôže nestratiť svoj vnútorný optimizmus a rýchlejšie sa vyhrabať z problémov, v ktorých momentálne možno trčíme.

A ak sa vám práve deje niečo úžasné, pripomeňte si, že to malo svoj začiatok – a teda bude mať aj koniec… a vychutnávajte si to plnými dúškami, ešte kým sa dá! 🙂