Niektorí ľudia, o ktorých si myslíš, že sú tvoji priatelia, nie sú tvoji priatelia – len sa boja byť tvojimi nepriateľmi.

Nie každý, kto sa tvári ako tvoj priateľ, ním skutočne aj je… Život je ako šach – plný manévrov a stratégie. Niektorí ľudia sa jednoducho boja byť tvojimi  nepriateľmi – a tak sa tvária ako tvoji priatelia.

Neudržiavajú “priateľstvo” kvôli vzťahu alebo lojálnosti k tebe, ale zo strachu. Ich stratégiou je držať sa na tvojej benevolentnej strane, nie byť tvojím priateľom. Nikdy im príliš nedôveruj, pretože ťa okamžite opustia, len čo nájdu niekoho, koho vnímajú ako silnejšieho.

Takíto ľudia sa budú držať večne v strede – budú odmietať zvoliť si jednu alebo druhú stranu.  Budú odmietať zaujať jednoznačné stanovisko, aby sa neznepáčili v očiach  toho druhého a mohli zo svojej pozície pri ohrození hocikedy vycúvať.

Vypestujte si dostatočnú chrbtovú kosť na to, aby ste boli priateľom svojmu priateľovi a nepriateľom jeho nepriateľovi. Nebuďte !vlažní”. Buďte autentickí – pretože stále sa držať len neutrálneho stredu vás v konečnom dôsledku odpíše… vo vašich vlastných očiach. Ako si vás niekto má vážiť, keď si nevážite sami seba? Keď sa bojíte stáť za niečím a proti niečomu inému?

Pamätajte: kto ide stredom cesty, tomu hrozí, že ho zrazia autá rovnako prichádzajúce oproti, ako aj spoza chrbta.

voľne podľa Bohdiho Sandersa