Ak budeš predpokladať, že ľudia sa k tebe zachovajú tak, ako sa správaš ty k nim, skončíš skutočne sklamaný… Nie každý má také srdce, ako ty.

Spiritual Awakenings

Netreba byť ani optimista, ani pesimista – najlepšie urobíme, ak sa na všetko budeme pozerať ako realisti. Žiadne “svet je hrozné miesto” ani “len sa milujme a bude všetko v poriadku”. Zlomenú nohu láska nevylieči. A po každej búrke vyjde zas raz slnko.

Ak sme realisti, uvedomujeme si, že každý má svoju vlastnú povahu. Na tej sa podpísalo všetko to, čo ho naučili, aké postoje prejavovali ľudia, s ktorými trávil čas, i jeho vlastné zážitky a skúsenosti a to, ako si ich odinterpretoval… a to značí, že sda nenájdu dvaja ľudia, ktorí by boli prešli tým istým, v tom istom prostredí a v kontakte s tými istými ľuďmi. Takže nečakajme, že niekde nájdeme druhého nás. 🙂

Ľudia sú ľudia a správajú sa tak, ako dokážu (schopnosti) a ako sú zvyknutí (výchova, ich vnútorný svet, ich predpoklady). Ak niekomu dáme srdce na dlani a on ho pošliape, je to výpoveď o nás i o ňom – on s naším srdcom nedokázal urobiť nič múdrejšie a my sme zas nesprávne odhadli človeka.

Tak teraz stojíme nad svojím podupaným srdcom a máme na výber: buď začneme žialiť a cítiť sa ukrivdeno a snažiť sa toho druhého presvedčiť o našej hodnote (a tým ho prerobiť na náš obraz), alebo svoje srdce oprášime, uschováme si ho pre niekoho iného a naučíme sa lekciu, že “aj takto sa niekto dokáže zachovať”. Nebudeme však ako typická obeť ododnes očakávať už len takéto správanie, pretože každý iný človek okrem tohto jedného ksichta sa k nám zachová inak – bude mať iné schopnosti, iné skúsenosti, iné prostredie, iné predpoklady, iné obľúbené vzorce správania – a tak s naším srdcom naloží inak. 🙂