To, čo nenávidia, je ich vlastný nedostatok sebaovládania, kontroly nad sebou samým, a tak sa snažia kontrolovať teba. Čo neznášajú, je tvoja sila. Čím do morku kostí pohŕdajú, je tvoje vzdorovanie ich pokusom o kontrolu a neakceptovanie ich lži, že je to tvoja chyba.

Bryant McGill

Veľmi často, keď na nás majú ľudia silnú negatívnu emotívnu reakciu, je to preto, že naša existencia istým spôsobom nabúrava ich príbeh o nich samých.

Vezmite si niekoho, kto si v živote netrúfol vystúpiť sa svoje vlastné záujmy. Potom príde niekto, kto to robí verejne – a tí, čo si netrúfli, ho spočiatku obdivujú, ale súčasne sa s ním vnútorne porovnávajú a z tohto porovnania vychádzajú ako tí horší… Ich príbeh o nich sa zakladá na tom, že sú okej, len okolnosti ich tlačia do nevýhodnej pozície – a preto nemôžu to alebo hento… Potom prídete vy a vás tie okolnosti nezastavia. Tak ako to potom je? Skutočne sú na vine okolnosti? Alebo začína váš prístup a váš štýl života byť priamym dôkazom o ich neschopnosti? Ale veď to nie je možné – doteraz boli v svojom príbehu hrdinami predsa oni! Ako to, že teraz vyzerajú ako babráci?!

To nie je s kostolným poriadkom… Zaručene je v hre niečo iné! Zaručene manipulujete okolnosti! Zaručene používate ťahy, ktoré by oni ako vysoko morálni jedinci nepoužili, a preto popri vás vyzerajú ako babráci!

🙂

Odrazu miesto obdivu nastupuje nepriazeň až nenávisť. A pritom po celý čas to nie je ani na sekundu o vás, ale len o nich a ich boji s vnútorným démonom zvaným pocit znevýhodnenia (alebo aj komplex menejcennosti). Na vašej existencii dostávajú možnosť čeliť tomuto démonovi. Ste prostriedok k ich rastu. Mohol by tam byť ktokoľvek podobný – ale zhodou náhod ste to vy.

Súčasne je to aj lekcia pre vás. Ako sa vysporiadate s tým, že vás niekto odrazu nemá rád, že na vás reaguje bezdôvodne negatívne a dokonca sa vás niekedy pokúsi pribiť na kríž? Sme vychovaní ako ľudia spoločenskí. Čím silnejšie je ten pocit v nás zakotvený, tým náchylnejší sme zapierať svoje potreby, len aby nás tí druhí mali radi. Sme manipulovateľní. A naša lekcia v takýchto prípadoch sa nazýva “nemôžeš sa zapáčiť všetkým”. Učíme sa vytvoriť si hrošiu kožu voči zlomyseľnej nepriazni, byť menej závislí na súhlase nášho prostredia a žiť si viac život podľa svojich potrieb.

Nechutná lekcia prináša vysoko chutné plody. 🙂

Keď sa nabudúce stretnete s neodôvodnenou nepriazňou prostredia, nezačnite skúmať, prečo reagujú na vás tak zle a ako to zmeniť… Miesto toho sa pozrite na to, prečo sa vás to tak dotýka, trápi vás to a cítite sa zle. To je vaša časť lekcie, v ktorej oni ošetrujú svoj komplex menejcennosti a vy zas ošetrujete nízku svojbytnosť. 🙂