“Človek má hodnotu pre toho, kto ju v ňom vidí… Kto ju nevidí, tomu je zbytočné ju dokazovať!”  Život je príliš krátky. Nemali by sme neustále na niečo čakať, trápiť sa alebo sa nechať inými ľuďmi zrážať k zemi. Mali by sme robiť všetko to, čo nás robí šťastnými, a tráviť čas s ľuďmi, ktorí vedia darovať úsmev. Buďme hrdí na to, kým sme! Robme to, čo nám srdce hovorí, že je správne!

Jana Uškertová

Každý človek rezonuje na inej rovine. Tá je daná našimi presvedčeniami, skúsenosťami, povahou, snami i okolím, ktoré na nás zanechalo svoj odtlačok… Ak niekto nevníma našu hodnotu, tak len preto, že v jeho príbehu o svete to žiadna hodnota nie je. Nemáte ako mu dokázať, že ste hodnotný človek. Pre neho ste vždy len štatista v jeho filme o ňom – a ak nezdieľate hodnoty, tak ste dokonca hodne nezaujímavý štatista.

Iné je to s ľuďmi, ktorí vás nenávidia alebo neznášajú. Síce ešte stále ste v ich filme o nich štatista, ale tentokrát niečo zdieľate – ašpirácie. Nádeje. Stelesňujete časť toho, čím sa túžia stať, ale sa im nedarí. Alebo stelesňujete niečo, čoho sa zúfalo potrebujú zbaviť, a ono sa im to do ich filmu nakýblilo znova vo vašej osobe… Všetka nenávisť, závisť a neznášanlivosť vyplýva z toho, že máme vo filme o nás niekoho, kto nás aspoň čiastočne zatieňuje. Uberá nám z toho svetla, ktoré tu malo byť len pre nás!

Je nezmysel s tým bojovať. Je nezmysel vnucovať svoju prítomnosť niekomu, kto o to buď nestojí, alebo mu dokonca robí zle. Ak môžete, opustite úplne drámu, v ktorej ste sa nevdojak vyskytli. Pokiaľ v nej zotrváte, tak sa asi v nej potrebujete tiež niečo naučiť a vaše podvedomie vás do nej postrčilo a drží vás tam.

Takže nech už to je akokoľvek, čas strávený s negativistom nie je nikdy stratený čas. Odpustite si, ak sa v tej jeho dráme ešte stále vyskytujete, a pamätajte si – hoci sa to necíti zrovna najlepšie, stále pracujete na sebe. Možno sa práve učíte, koľko toho vydržíte – alebo kedy je vhodný okamih odkráčať. 🙂