Ľudské vnímanie je mocná zbraň. Svet okolo nás tvoria veci pekné i škaredé, dobré i zlé. Všetko so všetkým je 100% sveta. Ale naše vnímanie vyberá z týchto 100% len to, na čo sa sústreďujeme. Napríklad sa sústredíme na tých 20% sveta, ktoré sú “smutné”. Naše sústredenie spôsobí, že začneme všetko vnímať ako “smutné”. Z 20% smutného v svete naše vnímanie vyrobí pre nás našich 100%. Všetko začne byť smutné.

Je prirodzené, že naša nálada kolíše a podľa toho potom zosilnene vnímame buď to dobré, alebo to zlé. Keď to však trvá pridlho, uzavrieme sa sami v svete, o ktorý nestojíme – a prestaneme sa cítiť v ňom dobre. Dostaví sa stres.

Najlepšia zbraň proti stresu je naša schopnosť uprednostniť jednu myšlienku pred druhou. Nacvičte si myseľ, aby vnímala vo všetkom to dobré. Život je plný krásy. Registrujte ju. Registrujte vánok v korunách stromov, prvé krôčky malého dieťaťa, úsmevy na tvárach iných. Vnímajte vôňu dažďa, vnímajte slnko na svojej koži. Žite svoj život na plné pecky, všetkými zmyslami, a cielene vyhľadávajte v každom okamihu jeho krásu, to dobré v ňom.

Stávate sa niekedy otrokmi svojich nálad? Všímajte si, ako vaša nálada mení vaše vnímanie. Všímajte si, keď máte zlú náladu, čo registrujete zosilnene. Zapisujte si to. To sú vaše vnútorné filtre, ktoré skresľujú vašu realitu. Za každým takýmto filtrom je buď nejaké samonastolené obmedzenie alebo zlý zážitok, z ktorého ste si vnútorne vyrobili  nevhodné presvedčenie typu “vždy”, “všetci”, “každý” alebo “nikto” či “nikdy”…

Čo u vás spúšťa pád do negativity a stresu?